четвер, 19 травня 2016 р.                Фестиваль «Берлибаський бануш»


15 травня у селі Костилівка відбувся IX-ий гуцульський фестиваль "Берлибаський бануш". Цього року фестиваль вразив гостей оригінальною програмою та масштабністю дійства, водночас зберігши традиції попередніх свят.
 Дійство відкрилося презентацією двох туристичних об'єктів – скель-стрімчаків - Кохання і Пам'яті, які знаходяться на протилежних кінцях села. Вони вже стали візитівкою села. Скеля Кохання височіє зліва від траси над лісом на виїзді із села до сусіднього Рахова. Біля її підніжжя розміщено стенд про незвичайний об'єкт, облаштовано лавки перепочинку. Неподалік – новий дерев'яний місток через потік. Підйом – досить крутою стежкою з сходами поміж дерев, тому на скелю можна піднятися тільки зі спеціальним спорядженням. Як розповів Юрій Сас, один з організаторів свята, депутат Рахівської районної ради, на цьому місці 1958 року знімали три епізоди фільму про Олексу Довбуша, зокрема, посвяту в опришки. Поруч ще живе жінка, яка пам'ятає зйомки.

На скелю Пам'яті піднятися могли всі бажаючі. Звідси видно ціле село. Учасники місцевого ансамблю "Джерельце" прямо на вершині заспівали коломийки про рідне село. На обох вершинах встановлено дерев'яні хрести.
Опівдні через центр села пройшла урочиста хода на чолі з урочисто одягнутими у гуцульські строї костилівців на бричці. За ними – дружки з весільним короваєм на вишиваних рушниках, далі - діти та дорослі, делегації з Румунії, Угорщини, Словаччини, Литви. Народні музики забезпечували музичний супровід ходи.

Розпочали свято звуками чотирьох трембіт, які полинули зі сцени. Благословили його місцеві священики молебнем разом з усіма присутніми та гостями. Вражали соті учасників дійства, одягнуті у вишиванки: це і костилівчани, жителі довколишніх населених пунктів, туристи з різних регіонів України, зокрема, з Львівщини, Івано-Франківщини, Кривого Рогу, Києва. Свято відвідали голова Рахівської районної адміністрації Павло Басараба, голова Рахівської райради Василь Дан, міський голова Рахова Віктор Медвідь, які відзначили відповідними грамотами селян, найбільш активних у громадському житті.

Родзинкою фесту стало знайомство гостей з Берлибашкою. Так називалася корова-"засновник" та "спонсор" фестивалю, оскільки бануш на фестивалі готується виключно на сметані з її молока. Для чорно-білої Берлибашки, яку по-святковому причепурили, облаштували спеціальну кошару. Всі бажаючі могли з нею сфотографуватися, а також попити свіжого молока.

І звісно центральною стравою свята і головною його атракцією став бануш – традиційна гуцульська страва, каша із кукурудзяної муки, зварена на сметані. Окрім нього, газдині демонстрували різноманіття місцевої кухні – бринзу, вурду, шкварки, вареники, голубці, гурку, тістечка. У великих казанах чоловіки готували боґрач, а також смажили шашлики.

Для приготування бануша костилівчани надали 200 літрів сметани. Про це повідомила Інна Маскалюк, сільська голова Костилівки. Вона також додала: "Хоча синоптики обіцяли дощ, але погода була сонячною. Для таких заходів погода відіграє велику роль, бо, як бачимо, людей прийшло на ІХ "Берлибаський бануш" дуже багато".

Спонсорську допомогу для проведення фестивалю надала група енергетичних компаній "РЕНЕР". Свято супроводжувалося великою концертною программою силами місцевих самодіяльних колективів та виконавців. Для малечі працювали численні атракціони. Було і чимало сувенірів, вишивок, виробів народних умільців. Завершилося свято полонинською ватрою.

 
 
 

 
 
 

 
 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар